
Голова Горлівської міської організації ВО "Свобода" Донецької області Ігор Славгородський Різдвяні свята цього року провів у Надвірній на запрошення надвірнянських побратимів. Попри щедрі традиційні святкування Різдва Христового, колядування та участі у різдвяному вертепі свободівці не забули і тих, хто своєю боротьбою відвойовував незалежність України, своєю жертовністю утвердив можливість вільно відзначати релігійні та національні українські свята. Саме 7 січня 1946 року на саме Різдво Христове у
нерівному
бою з совєтскими гнобителями згинули вояки сотні Чайки біля села Верхній Майдан. Цьогоріч, як і традиційно минулі роки, надвірнянські свободівці прийшли на місце бою вояків УПА віддати шану памяті невинноубієнним захистикам Вільної України. На символічній могилі на околиці села Верхній Майдан під лісом, де розрогнулися трагічні події націоналісти склали молитву за душами наших земляків, які згинули у боротьбі з окупантами, запалили свічки памяті та поклали квіти. В честь Героїв свободівці виконали різдвяні колядки, звеселяючи їхні безсмертні душі. Зі спогадів очевидців: «7 січня, на Різдво, вояки УПА перейшли в с. Верхній Майдан. Десь о третій годині дня напали більшовики на село. Почався бій, сили чекістів переважали. Намагаючись прорвати кільце оточення і не наражати жителів села на смертельну небезпеку, повстанці почали прориватися до лісу, де натрапили на велику засідку. Вони практично всі загинули в нерівному бою, 70-80 чоловік, ніхто не міг точно порахувати загиблих. У цьому бою загинули сотенний «Чайка», чотовий «Місько», чотовий «Зелений» був поранений». Ті повстанці, які відступали до села, чудом уціліли. Краснецькі, парищанські, ланчинські люди забрали своїх повстанців, інших поховали в селі у спільній могилі у Верхньому Майдані, всього 48 чоловік. Курінний «Іскра» поклявся відомстити за смерть друга «Чайки». Через два тижні він заманив більшовиків. Повстанці вбили їхнього командира, спалили танкетку, знищили близько 50 совітів.» 
У центрі села Верхній Майдан на сільському цвинтарі поховано тих бійців, які загинули у бою з НКВДистами. До могили повстанців свободівці та місцеві жителі поклали квіти, запалили свічки та молилися за душі померлих. Голова Надвірнянської РО ВО «Свобода» Михайло Іваночко закликав присутніх пам’ятати та брати приклад з відважних вояків повстанської армії, виховували на таких сторінках нашої історії підростаюче покоління, покоління, яким будувати і примножувати славу України. Ці молоді хлопці, що свідомо йшли на смерть заради України, прийняли її в час великого свята Різдва Христового. Увірвалася їхня різдвяна коляда кулею ненависного більшовицького гнобителя. Та славні наші Герої протистояти «совітам» ще десятки років після цього бою, нищачи їх сотнями і тисячами.» 
Ігор Славгородський був безмежно вдячний за можливість долучитися до вшанування борців за Волю України, подякував місцевій громаді за шанобливе ставлення до спражніх Героїв, що воювали та віддали життя за наше сьогодення та пообіцяв поширювати на Донеччині правдиву історію про УПА, про бандерівців. Михайло Іваночко урочисто вручив Ігорю Славгородському червоно-чорний бандерівський прапор, який замайорить у Горлівці і принесе донеччаним переможний дух бандерівського краю. 
Прес-служба Надвірнянської РО ВО "Свобода"
|