
Перший в Україні та світі пам’ятник народній вчительці й українській поетесі Марійці Підгірянці 14 липня 2014 року урочисто відкрито й освячено в селі Білі Ослави Надвірнянського району, де народилася Марія Ленерт-Домбровська (таке справжнє ім’я поетеси). Тут промайнуло дитинство поетеси.
В урочистому відкритті взяв участь свободівець, перший заступник голови РДА Андрій Крицький.
Шануючи свою землячку, жителі Білих Ослав назвали її ім’ям центральну вулицю села та відкрили дві меморіальні дошки на честь письменниці.
Пам’ятник встановили перед музеєм письменниці на центральній вулиці, яка носить її ім’я. Це фігура Марійки Підгірянки, яка в одній руці тримає читанку, а в іншій – гілочки калини. Скульптуру прикрашають слова з вірша: «Для Вкраїни вірно жиймо, їй віддаймо труди».

«Так в її поетичних рядка неодноразово повторювалися слова «Для Вкраїни вірно жиймо». Жиймо для України, своїми вчинками та способами, хтось шаблею та щитом, а хтось пером та ручкою. Марійка Підгірянка жила пером – писала, писала, писала..., і її слово голосно піднімало патріотичний дух і любов до Батьківщини. Низький уклін білоославчанам, що встановити єдиний пам’ятник в Україні своїй землячці», – зазначив Андрій Крицький.
Автор пам’ятника — відомий прикарпатський скульптор Володимир Довбенюк.

У відкритті взяли участь не лише місцеві люди, а й гості з різних районів та областей. Ініціатива ж спорудження належить громадській організації «Рідне наше село» з Білих Ослав.
Андрій Крицький розповів про поетесу: «Вона, донька лісничого і онучка греко-католицького священика, мати чотирьох дітей, 40 років віддала вчительській справі. Не думала про письменництво, але була патріоткою і почала писати вірші для дітей, бо в навчальній програмі бракувало саме того, що навчало любити свій край, родину, природу».
«Ми не має права забувати надбання нашого народу, ми повинні примножувати його, оберігати та прославляти, і неповинні дозволити іншим паплюжити, як до сьогодні це вдавалося регіоналам. Їхні «закони» нищили наше найсвятіше – історію, мову та культуру. Ці три складові – самобутність української нації», - резюмував націоналіст.
«Жителі села готують клопотання про присвоєння імені дитячої поетеси Марійки Підгірянки місцевій школі. Здійснилася мрія директора музею Марійки Підгірянки Василя Левицького - встановлення пам’ятника землячці-поетесі. А кошти, які залишилися, будуть передані у 5-й батальйон територіальної оборони», – зазначив один із активістів села Білі Ослави.
Прес-служба Надвірнянської районної організації ВО «Свобода»
|