Стаються дивні речі, коли нам забороняють будувати свої храми там, де цього храму нам потрібно. В Одесі є наші люди, греко-католики, які потребують храму і мають право на це. Нас дуже стурбувало це звернення прес-служби за благословенням Митрополита Агатангела, ніби тільки одне віросповідання має право, а інші – не мають, – так 13 вересня Глава УГКЦ Церкви Блаженніший Любомир (Гузар) під час прес-конференції прокоментував офіційне звернення прес-служби Одеської єпархії, поширене 1 вересня з благословення Владики Одеського та Ізмаїльського Агафангела (Саввіна), в якому одеське представництво УПЦ закликало владу не допустити будівництва єдиного у місті греко-католицького храму.
Глава УГКЦ Церкви Блаженніший Любомир (Гузар) зазначив, що з цього приводу було прийнято звернення Синоду Єпископів УГКЦ до Президента України Віктора Януковича щодо недопустимості розпалювання міжконфесійної ворожнечі.
Він також наголосив, що громада УГКЦ має право на спорудження храму в Одесі. «Як і кожна інша Церква і релігійна організація на терені України має право згідно з Конституцією і чинним законодавством. Тут не розходиться виключно про греко-католиків, нам розходиться, щоб всі в Україні релігійні організації і Церкви мали забезпечене це саме право. Це підстава нашого мирного співжиття. Стільки років досі ми співжили мирно, спокійно», – сказав Блаженнійший Любомир.
Він повідомив, що в Одесі вже фактично визначено місце під будівництво храму, залишалось провести тільки громадські слухання проекту та прийняти остаточне рішення на сесії міської ради.
«Для нас дуже немилою справою є, що появляються звернення, які дуже правдоподібно могли би ставати підставою такого неспокою громадянського, між громадянами, між членами різних віровизнань. Нам це дуже неприємно. Нам дуже залежить на тому, щоб всі різні конфесії один одного шанували, признавали права і щоб не було такої заохоти до поганого ставлення одної проти інших церков!», – наголосив Глава УГКЦ. Він додав: «Одна справа – це особисті переконання. Незрозуміло, чому такі факти діються. Дотепер цього не було. Хто остаточно за цим стоїть – я не знаю. Не можу вказати на нікого, ні на яку особу чи осіб. Ми звертаємось до влади не для того, щоб щось закидати владі. Ми не проти Московського патріархату чи Української православної церкви. Ми не є проти нікого. Ми за тим, щоб усі визнані, належно зареєстровані і та представлені в Україні організації втішалися тими самим правами».
Глава УГКЦ, відповідаючи на запитання журналістів, запевнив, що «досі не було утисків УГКЦ і незрозуміло, з якої причини місцева влада ускладнює громаді УГКЦ можливість отримати там ділянку під храм».
«Не можу сказати, що є якась особлива дискримінація. Побачимо, як зреагує влада на таку заяву. Якщо не буде реакції – треба буде застановлятися, – чому так діється. Якщо ми хочемо зберегти мир у релігійному полі, то мусимо на такі речі дуже звертати увагу і допомагати владі, щоб вона так само ставилась до всіх», – сказав Блаженніший Любомир.
Як інформував ZAXID.NET , під час Синоду Єпископів УГКЦ, що відбувався з 2 до 9 вересня, найвищі ієрархи УГКЦ, котрі з’їхалися до Львова з усієї України, а також з країн Європи, Південної, Північної Америка та Австралії, ухвалили звернення до Президента України, в якому закликали Віктора Януковича не допустити розпалювання в Україні релігійної ворожнечі, міжконфесійної нетолерантності та обмеження конституційних прав громадян за ознаками релігійних переконань.
Водночас, Тиждень вже опублікував звернення Синоду УГКЦ до Віктора Януковича.
Слава Ісусу Христу!
Високодостойний Пане Президенте!
Першого вересня 2010 року прес-служба Одеської єпархії Української Православної Церкви з благословення Митрополита Одеського та Ізмаїльського Агафангела поширила офіційну заяву, яка містить кричущі порушення Конституції України й того міжконфесійного миру, що утвердився в Україні за останні роки. Це змушує нас звернутися до Вас як до Гаранта нашого Основного закону.
Відповідно до ст. 24 Конституції України, «громадяни мають рівні конституційні права і свободи та є рівними перед законом», а відтак «не може бути привілеїв чи обмежень за ознаками… релігійних та інших переконань». Натомість, за логікою Митрополита Агафангела та його прес-служби, на території Одеської області якимись особливими привілеями слід наділити лише православних, що належать до Московського патріархату, тоді як греко-католиків, яких згідно з офіційними даними в Одесі та околицях є понад 10 тисяч, необхідно обмежити у праві мати «навіть молитовний дім».
Хоча згідно зі ст. 35 цієї ж Конституції «Церква і релігійні організації в Україні відокремлені від держави», проте згаданою заявою Митрополит Агафангел чинить відвертий тиск на органи державної влади, що відповідають за виділення ділянки для будівництва храму УГКЦ, публічно поширюючи безвідповідальні вислови, що таке будівництво слід вважати «недоцільним і дуже небезпечним».
Нарешті, неприпустимими є твердження заяви про те, що «будівництво собору УГКЦ у православній Одесі викличе обурення і протест з боку духовенства та православних віруючих Одещини, створить в нашому мирному місті ситуацію міжрелігійного конфлікту, не буде сприяти зміцненню миру та суспільної злагоди в Одеському регіоні». Ці, а також інші недоброзичливі слова, якими просто рясніє згаданий документ, звучать як свідоме й зумисне підбурювання мешканців Одещини до міжконфесійної нетолерантності та є незавуальованою спробою «розпалювання релігійної ворожнечі», що суперечить духові й букві ст. 37 Конституції України.
Високодостойний Пане Президенте! Ми, єпископи Української Греко-Католицької Церкви з України та багатьох країн Європи, Північної й Південної Америки та Австралії, зібрані у Львові на нашому черговому Патріаршому Синоді, глибоко стурбовані такою заявою представництва УПЦ в Одесі і очікуємо Вашої авторитетної реакції на неї. Із запевненням наших молитов
та висловами належної пошани
від імені Синоду Єпископів Української Греко-Католицької Церкви
ЛЮБОМИР
|