Коссак Григорій (Гриць) Йосипович народився 07.03.1882р. в сім’ї багатодітного коваля в м. Дрогобич, тепер Львівської обл. Навчався в Дрогобицькій гімназії, потім у Дрогобицькій учительській семінарії, після закінчення її працював учителем у селах Козова, Бережани, Ясениця-Сільна. Активний діяч «Просвіти» і січового руху. Був знайомий з І.Франком, листувався з К.Студинським, В.Старосольським, К.Трильовським та іншими відомими галицькими діячами.
На початку Першої світової війни був мобілізований до австрійської армії. Мав чин офіцера кавалерії австрійської армії. Згодом відкликаний з діючої армії на клопотання Бойової управи УСС для формування УСС. 3 серпня 1914р. його призначено отаманом другого куреня Легіону Українських січових стрільців. У січні—березні 1915р. виконував обов’язки командира полку УСС, а з 22 серпня 1915р. до 16 березня 1916р. — командир 1-го полку УСС. За бої на горі Маківка (1915р.) нагороджений австрійським військовим хрестом Заслуг 3-го ступеня. У 1917-1918рр. — заступник командира, а згодом командир вишколу УСС. Активний учасник українсько-польської війни 1918-1919рр.
У період 5-9 листопада 1918р. — командувач українськими військами у Львові. З кінця 1918р. очолював 3-й і 5-й корпуси УГА, згодом — тилові служби УГА, одержав чин полковника. Після підписання Договору між командуванням УГА та командуванням Добровольчої аармії у 1919р. з группою старшин і стрільців покинув армію і переїхав у Закарпатську Україну, звідки потрапив до чеського табору інтернованих осіб у м.Німецьке Яблоне. Згодом жив в еміграції в Австрії та на Закарпатті. У 1924р. повернувся до УСРР, викладав українознавство, тактику і стратегію в школі червоних старшин у Харкові. Деякий час очолював військову кафедру в Дніпропетровському хімічному інституті, потім працював в інших вузах УСРР.
У 1931р. Г.Коссак разом із відомими українськими політичними і військовими діячами періоду українських національно-визвольних змагань 1917-1921рр. І.Лизанівським, М.Шрагом, П.Христюком, В.Голубовичем, В.Мазуренком та іншими був заарештований органами НКВС за сфабрикованим звинуваченням у приналежності до підпільної терористичної організації «Український Національний Центр» і засуджений до шести років ув’язнення. Спочатку відбував покарання на Соловках, наприкінці 1933р. переведений до Малого Ірбіту на Уралі. Після звільнення у 1937р. жив у Москві, викладав німецьку мову. У 1938р. заарештований удруге. 2 березня 1939р. Військова колегія Верховного суду СРСР засудила Г.Коссака до страти. Наступного дня він був розстріляний.
|