
Кореспондент The Kiev Times цікавиться у представника ВО «Свобода», народного депутата Юрія Сиротюка, позицією парламентської фракції його партії щодо проведення дострокових виборів до Верховної Ради України.
- Чи потрібно після президентських виборів проводити відразу і парламентські?
- Позиція нашої партії незмінна - ми вимагаємо якнайшвидше (після законного обрання президента України) переобрати склад Верховної Ради. Оскільки нинішній парламент абсолютно не відповідає ні потребам, ні переконанням громадян України.
- Тобто розпуск парламенту ВО «Свобода» готова підтримати?
- Повністю! Ми підтримуємо ідею формування складу парламенту VIII скликання, і вибори потрібно провести якнайшвидше, не пізніше осені нинішнього року. Правда, для цього потрібно виконати кілька умов.
- Яких?
- Для початку потрібно прийняти закон про вибори, щоб вони проходили за пропорційною системою і за відкритими списками. І друга тема, яка стосується виборів і яку неможливо реалізувати вже 23 роки - заборона платної політичної реклами. Вибори повинні бути боротьбою ідей, а не боротьбою грошей. Надмірна комерційна реклама не дозволяє зробити об'єктивний висновок виборцям щодо симпатій, адже політичні сили поставлені в нерівні умови. Олігархічні сили завжди будуть мати більше можливостей на масову агітаційну кампанію. Також ми вважаємо, що повинен бути врахований момент можливості відкликання депутатів Верховної Ради, спрощена процедура імпічменту президенту, відгук прокурорів, суддів і т.д.
Зрозуміло, що час цього парламенту вийшло, але хоча б для того, щоб він увійшов в історію, а не вляпався, як зараз, йому потрібно відповісти на два питання: про військової російської агресії, тобто сприяти тому, щоб країна захищалася і звільнилася від окупантів, і про корінних реформах, яких вимагає суспільство. Але те, що вибори мають бути, - однозначно.
- Колеги з інших політичних сил в парламенті єдині в цьому з вашою фракцією?
- На словах. Ми чуємо про готовність наших колег брати участь у парламентських виборах.Більше того, зараз є пропрезидентська фракція - УДАР, яка є по суті провайдером ідей майбутнього президента. Ось вона могла б прийняти якісь конкретні кроки до цього, а не тільки обмежуватися риторикою.
Політик повинен бути готовий до виборів в будь-який момент, і боятися їх не потрібно.Звичайно, потрібно враховувати, щоб вибори обійшлися недорого для країни. Якщо олігархи вкладають мільярди в політичну рекламу та проекти, то краще б вони вклали ці гроші в амуніцію, зброю для військових, які захищають нашу Батьківщину.
На цих президентських виборах ми пожертвували зовнішньою рекламою, бігбордами, а всі наші гроші віддали на потреби армії. Ці вибори повинні були пройти скромно у фінансовому плані і фундаментально в плані ідей.
- Якими ви бачите шанси на майбутніх виборах для своєї партії?
- Ми не будемо розмінюватися на шанси. Але бачимо електоральну динаміку симпатій.Разом з президентськими виборами були вибори до органів місцевого самоврядування. У Черкасах ВО «Свобода» набрала близько 7,5%, що в 2,5 рази більше, ніж на попередніх виборах. У Києві наша партія набрала більше 6% голосів, що майже в три рази більше, ніж на попередніх виборах до Київської міської ради. Такого результату ми не мали ні в Черкасах, ні в Києві. У Прилуках (а це другий за величиною місто в Чернігівській області та найбільший промисловий в Північній Україні) наш кандидат на посаду міського голови набрав 52% голосів. Показовими стали вибори до Чернівецької обласної ради, де кандидат від ВО «Свобода» отримав 92% голосів.
Ми не порівнюємо показники президентських виборів і показники рейтингів ВО «Свобода».Рейтинг Олега Тягнибока завжди був нижче рейтингів партії. До того ж Тягнибок був єдиним кандидатом від влади і намагався пояснити кроки нової коаліції, намагався бути раціональним. Адже багато з претендентів йшли на популістських гаслах, і навіть перебуваючи в коаліції більшості, всіляко відхрещувалися від влади і критикували владу.Хоча були в коаліції і відповідали за те, що відбувається в країні. Відповідно, виборець оцінить кожного з тих популістів, які обіцяли, що якщо його оберуть, то відразу ж припиниться війна.
Ми не боїмося перевиборів. Варто підняти архів голосувань за останній час на місцях рейтинги ВО «Свобода» ростуть. Дещо знизилися показники у великих містах Західної України, але це, швидше за все, тому, що на попередніх виборах ми вичавили максимум з можливого. Очевидно, що після того як у деяких містах ми отримали монополію, рейтинги трохи знизилися. Проте ми побачили, що в маленьких містах, селищах і селах показники підвищилися, що внесло баланс. Організаційно ми зараз краще готові до перевиборів, ніж рік тому. Якщо вибори будуть за пропорційною системою і за відкритими списками, то ми будемо однозначно мати кращі показники, ніж на попередніх виборах.
- Чи бачить ваша фракція надалі Олександра Турчинова спікером парламенту?
- Нагадаю, як розглядалася ситуація, коли три (на той час) опозиційні сили об'єдналися. Договір був, що кандидат від ВО «Батьківщина» займе посаду прем'єр-міністра, кандидат від УДАРу - Віталій Кличко - спочатку претендував на роль єдиного кандидата на президентських виборах, а ВО «Свобода» наполягала на посади спікера парламенту. Але тільки ми сформували більшість, як почалася війна, і вже в цих умовах був обраний в.о.президента Олександр Турчинов. Якщо домовленість буде виконана, то ми готові до того, щоб наш представник очолив Верховну Раду. Якщо ж ні, то тоді - питання до наших партнерів. Ми готові очолити парламент наступного скликання
|