Якщо посадити мавпу за кермо Мазераті, то машина з великою ймовірністю буде розбита. Якщо дати бюлетень людині, яка не розуміє, що з ним робити - розбита буде країна.
І проблема тут не в Мазераті і не в демократії. А в тих, хто ними намагається користуватися.
В історії України є багато сторінок про боротьбу за незалежність. А про боротьбу за демократію?
Насмілюся припустити, що боротьба за демократію як таку у нас завжди була фоновою. Епіцентр революції 1917 року був не у нас. Так, у нас теж були спалахи. Так, у нас йшла війна. Але це була війна за незалежність і за право грабувати територію.
А переможці встановили таку "демократію", при якій з одного пункту в бюлетені потрібно було вибрати один. І спробуй не вибери.
У 1991 році ми таки отримали незалежність. А демократія йшла як би бонусом. Щоб "все як у людей".
Ми свою демократію не вистраждали. Не завоювали потом і кров'ю. А значить не усвідомлюємо її цінність.
Точно так же на початку 90х багато громадян приватизаційні ваучери радісно обміняли на пляшку горілки. Тому що горілка - це просто і зрозуміло. І не потрібно думати.
У Сергія Діброва в його "Українській політиці для чайників" є чудова фраза:
Країна - це будинок, держава - це ЖЕК.
Ця фраза покликана пояснити різницю між поняттями "держава" і "країна", яку до сих пір багато хто не розуміють. А також вона повинна наштовхнути на думку, що президент, міністри, депутати - це наші підлеглі. А не навпаки.
Можна розвинути аналогію. В нашій державі дійсно дуже багато від ЖЕКу - хамство "начальників", бюрократія, розвалюється інфраструктура, неможливість домогтися правди і обов'язок платити внески, незалежно від якості та наявності будь-яких послуг взагалі.
Але ж є і ОСББ.
Наприклад мені пощастило. У нашому будинку з самого початку працює ОСББ. Чисті під'їзди, камери стеження в ліфтах, регулярно підстригаємо газони і поливають квітники. Дитячий майданчик без битих пляшок і недопалків.
Правління працює і регулярно звітує. Ми користуємося плодами цієї роботи і платимо квартплату. Якщо плоди фігові, то правління переобирається.
Так має бути і в масштабах країни. Але Україні застрягла між ЖЕКом і ОСББ.
Одні виборці намагаються призначити менеджера, інші - обрати собі доброго господаря.
Треті взагалі продають свій голос. Хоча це ті ж другі - адже по суті вони продають в рабство своїх онуків.
Я був би радий у кінці статті сказати - ось вона, команда менеджерів, яка остаточно перетворить ЖЕК в ОСББ! Але такої команди на горизонті поки немає.
Зате є команда, яка тисне всі паростки самосвідомості в суспільстві, яка
зароджується
. Розганяє мітинги, стежить за журналістами, тягає на допити блогерів, вривається в офіси підприємців.
Ця команда вже при владі. І вибори в жовтні - важливий тест. Можливо остання перевірка - чи є у нашого суспільства інстинкт самозбереження.
Адже якщо переможе партія рабовласників, наступних виборів уже може не бути. Як їх вже немає в Білорусі. Де свідомість дорослих людей підтримується в стані перманентної соціальної інфантильності. Не потрібно думати, не потрібно розвиватися - дядько все вирішить сам.
Якщо рабовласники програють, нас теж чекає зовсім не рай. Продовжиться болісний процес дорослішання. Ми будемо матюкатися і вчитися. Вчитися управляти політиками. Міняти людей при владі. Віддавати голос більш гідним.
Так, будуть з'являтися нові претенденти в "хороші господарі", але з кожним разом перемагати їх буде все легше і легше.
У нас ще є надія пожити у цивілізованій країні, не виїжджаючи за кордон. 29 жовтня її може не стати. Рабів може виявитися більше. РОМАН ШРАЙК
|