Бійками та масовими заворушеннями завершився в четвер увечері благодійний розпродаж футболок з написами «Спасибі жителям Донбасу» та іншими, які містять критику представників чинної влади. Бійці «Беркуту», нічого не пояснюючи, силою забрали футболки в організаторів. Працівники фірми, що їх випускає, та футбольні фанати, які скандували слогани, використані для футболок, зазнають тиску з боку правоохоронців. У київській міліції свої дії пояснюють зовсім інакше.
У четвер близько тисячі осіб зібралися на майдані Незалежності перед входом до Головпоштамту. На кількох столах організатори благодійного ярмарку розклали футболки із закидами на адресу посадовців чинної влади. Найпопулярніші серед них – «Кровосісі», цитата відомої обмовки чинного Прем’єр-міністра, і «Спасибі жителям Донбасу…» – слоган із нецензурною кінцівкою, який наприкінці літа стали використовувати футбольні фанати, обурені діяльністю Президента Віктора Януковича.
Перехожі отримували футболки та робили благодійні внески на підтримку фірми «Простопринт», яка зазнала збитків через допити та обшуки київської міліції після того, як виготовила перші футболки з написами, спрямованими проти влади.
За декілька хвилин місце благодійної акції оточив «беркут». Організатори продовжили передавати футболки через лави правоохоронців. А тоді бійці «Беркуту», нічого не пояснюючи, вхопили ящики з футболками, і почали відступати уздовж Хрещатика. Юрба переслідувала їх, спалахнули бійки. Одну літню жінку спецпідрозділ звалив і мало не затоптав, згадують очевидці.
Пізніше, до організатора, директора «Простопринту» Дмитра Олейникова підійшов міліціонер і став пояснювати, що товар вилучили, бо на нього не було документів. Керівник фірми відповів, що документи міліція вже отримала – вони вилучені під час попередніх обшуків компанії.
За годину до цього в коментарі Радіо Свобода директор фірми «Простопринт» Дмитро Олейников сказав, що має інформацію: проведенню акції перешкоджатимуть.
«Спочатку міська влада схвалила наш захід у форматі благодійного ярмарку. Але потім зателефонували і сказали: виставляти товар можете, але продавати – ні. Дозволили лише масову акцію. Чим це мотивують – незрозуміло. Лунали анонімні погрози, телефоном і в соціальних мережах. Не так щодо акції на Майдані, як щодо того, що ми такі нехороші, й ліземо не у свою справу», – зазначив очільник компанії.
Після обшуків, допитів та вилучення майна діяльність компанії «Простопринт» була паралізована, згадує її керівник Денис Олейников. Але зараз вона намагається поновити свою роботу, і – домогтися відшкодування матеріальних та моральних збитків. Так, по 5 гривень із кожної футболки Денис Олейников виділяє на юридичні витрати своєму технологу Галі Редько, яку слідчі УБОЗУ, каже її керівник, погрожували зґвалтувати.
«Галя працює, але переживає, звісно. Чи можемо ми піти на мирову з владою? Звісно, якщо вони вибачаться і відшкодують втрати. Що ж до Галі, то ми не відступимо, допоки винуватці не втратять погони і не опиняться за ґратами», – зазначив Олейников.
Київська міліція і обшуки виробників футболок, і втручання «Беркуту» пояснює тим, що вони порушили закон, зокрема – авторське право.
Заступник голови прес-служби МВС у Києві Володимир Дмитренко сказав: «За заявою офіційних представників УЄФА про розповсюдження символіки Євро-2012 без ліцензії, ми перевірили фірму, про яку йшлося в зверненні. Порушена кримінальна справа, виявлена продукція з символікою. Якщо працівників фірми не влаштовують дії міліції, вони можуть оскаржити їх у прокуратурі».
Радіо Свобода звернулося до оргкомітету УЄФА, там підтвердили, що вони відстежують порушення авторського право щодо символіки чемпіонату Європи з футболу, однак зазначили, що не мають права називати конкретних фактів порушень.
Зі свого боку, у «Простопринті» доводять, що відповідальність за дотримання авторських прав несе замовник футболки, а продукцію з логотипами Євро-2012 замовила… сама ж міліція.
За «Спасибі жителям Донбасу…» фанатам продовжують «дякувати»
Між тим тиску зазнають і футбольні фанати «Динамо-Київ», які на останніх матчах почали скандувати «Спасибі жителям Донбасу, за президента-під…са», слоган, який опоненти влади нині використовують в дизайні одягу, відеокліпах та іншій своїй творчості.
Наприкінці серпня одного з лідерів фанатського руху Андрія Коренівського навіть заарештували на декілька днів. Формальна причина – бійка на матчі «Динамо-Карпати» з охоронцем, який намагався зірвати розгорнуте на трибунах зображення Степана Бандери. Правоохоронці продовжують тиснути на фанатів і збирати інформацію про них, розповів Радіо Свобода Віктор, прихильник «Динамо-Київ», який попросив не називати його прізвище.
«Ніхто прямо не каже, що це за слогани. Порушена кримінальна справа за фактом бійки на стадіоні. Людей викликають, допитують, дивляться контакти у їхніх телефонах. Запитують, хто і що на стадіоні бачив. Називають це профілактичною роботою. Це можна розцінювати як тиск за скандування антипрезидентських лозунгів», – розповів Віктор.
Влада нападає на опонентів через скою слабкість – експерт
Такий тиск на людей, що публічно висловлюють осуд посадовцям, може свідчити про слабкість та нерозумність чинної влади, говорить аналітик корпорації стратегічного консалтингу «Гардарика» Костянтин Матвієнко.
«Влада діє рефлекторно, не думаючи, наче амеба – на подразник. Там, де можна не звернути увагу – вони нервують. Чому? Бо немає чого запропонувати суспільству, – пояснює експерт. – Падає рівень життя, знижується інтегральна якість влади. Розганяють навіть неполітичні мітинги. Як-от у Донецьку – пенсіонерок, що відстоювали права тварин. Бо переймаються кожним проявом народного невдоволення».
Аналітик вважає такі дії правоохоронців ознакою того, що влада в Україні не є адекватною внутрішнім та зовнішнім викликам. А це, за його словами, є загрозою для держави в цілому.