Прем’єр-міністр Російської Федерації запропонував несподіване трактування внеску України в перемогу у війні з нацистською Німеччиною. За Путіним, внесок був необов’язковим – цю війну Росія виграла б і без нас. Про це повідомлялося раніше на сайті.
Історик, пані Олеся Ісаюк підготувала довідку, для порівняння, участі українців та України у ІІ Світовій війні. (Для обєктивності - тільки факти)
Кількість українців у частинах Червоної Армії
Всього українців у Червоній армії - 6 мільйонів.
Кінець 1943 – поч.. 1944 року:
1 Український фронт – 200 тисяч українців
2 Український фронт – 66 352 українців
3 Український фронт - 140 882 українців
1944 рік – частка українців сягала 80 % всього особового складу.
Втрати українців у Другій Світовій війні (зокрема, в радянсько-німецькій)
У війні загинув кожний п’ятий українець.
Серед фронтовиків уціліло тільки 3% з загальної кількості.
Всього загинуло 7 мільйонів українців ( росіян – 1,8 мільйона)
Військовополонені – всього 5,7 млн. осіб.
Щоденно у таборах військовополонених помирало 2 500 осіб. Всього у полоні загинуло 3,7 млн чоловік, щонайменше третина – українці.
Населення Києва зменшилося за 1941 – 1943 рр. у 5 разів, залишилося тільки 180 тисяч.
Вивезено (остарбайтери) – 2 млн. осіб
Зруйновано 700 міст (40% всіх міст СРСР), 28 000 сіл.
Спалено 319 тисяч господарств, на Лівобережній Україні зруйновано що четверту хату.
Виведено з ладу 10 магістральних залізниць, 5,6 тисяч мостів, зруйновано 33 тисячі шкіл, технікумів, 18 тисяч мед установ.
Загальні збитки на суму 1 трильйон 200 мільярдів крб..
Українцями було багато знаменитих командирів – Йосип Апанасенко, Андрій Єременко, Михайло Кирпонос, Родіон Малиновський, Яків Черевиченко, Семен Тимошенко, Іван Черняховський, Іван Кожедуб, Микола Попель (єдиний, хто зміг затримати просування німецьких танків у червні – липні 1941 року), Георгій Кулик, Костянтин Москаленко, Дмитро Лелюшенко, Павло Рибалко, Яків Федоренко, Р. Деревянко.
Всього – бл. 300 генералів.
Українці отримали 2,5 мільйонів бойових нагород (з 7 млн).
Частка українців серед Героїв Радянського Союзу – 18,2 %, з 115 двічі Героїв Радянського Союзу – 35 українців. Серед них – О. Берест, який підняв прапор над Рейхстагом.
Ці втрати могли бути значно меншими, якби не тактика радянського вищого командування, яка знайшла своє відображення у наказі Ставки «Ни шагу назад!», яким заборонявся відступ. Для стримування відступаючих з працівників НКВД створювалися так звані «заградотряди», чиїм завданням було зупиняти відступаючих кулеметним вогнем. Також поширеною була практика піхотних наступів без належної артилерійської підготовки та авіаційної підтримки, що вело до колосальних невиправданих жертв.
У світлі вищеподаних фактів слова прем’єр – міністра Росії Путіна В.В. є цинічним блюзнірством і зневагою пам’яті усіх загиблих – не тільки українців, а й інших народів тодішнього СРСР: білорусів, грузинів, представників азіатських народів; а також загиблих вояків союзних країн: Польщі, Англії, США, Франції, Чехії, Словаччини – як тих, які воювали на фронтах, так і тих, які боролися у підпільних рухах Опору.
Матеріал підготувала: історик Олеся Ісаюк, конт.тел. 067-696-10-25
|